Norská lesní kočka

HistorieCharakteristikaStandard
Norská lesní kočka v jiných řečech:  Norsk skaukatt(norsky)
 Norwegian forestcat(anglicky)
 Chat des foret‘s norvégiennes(francouzsky)
 Norwegische waldkatze(německy)

Celkový vzhledVelká kočka
HlavaTrojúhelníková, dlouhý rovný profil bez spotu a silná brada
UšiVelké, otevřené, široké u základny, sbíhavé do špičky, nasazené vysoko na hlavě, štětičky jako rys a chomáče chlupů v uších.
OčiVelké, oválné, mírně zešikmené, bdělý výraz. Jsou povoleny všechny barvy nezávislé na zbarvení srsti
TěloDlouhé, silně stavěné, silná stavba kostí.
NohySilné, vysoké, zadní nohy vyšší než přední.
TlapyVelké, oválné, v proporci k nohám, se štětičkami mezi prsty.
OcasDlouhý,huňatý, měl by sahat alespoň k lopatkám
SrstPolodlouhá vlnovitá podsada, vodoodpudivá krycí srst na slabinách a hřbetě, hrubé a lesklé krycí chlupy.Náprsenka, límec a kalhotky: dlouhé chlupy na zadní straně zadních končetin, jsou výrazné na podzim a v zimě, v letním období mizí.
Barvyvšechny přírodní kombinace: plné barvy, kresby (nespecifikovaná, mramorovaná, tygrovaná, tečkovaná) stříbřitost i kombinace s jakýmkoliv množstvím bíle skvrnitosti. Standard nepřipouští zbarvení čokoládové (chocolate), lilové (lilac), skořicové (cinnamon), plavé (fawn) a s odznaky (pointed). Genetickou zajímavostí jsou odstíny srsti jantarová (amber) a světle jantarová (light amber). Tyto dvě barvy byly dosud popsány jen u norských lesních koček v Německu, Holandsku a Švédsku. A nyní také v České republice a to pouze v naší chovatelské stanici.
ChybyPříliš malé nebo jemně stavěné kočky, kulatá nebo čtvercová hlava, profil se spotem, krátký nos , malé uši, uši příliš daleko od sebe, uši příliš blízko u sebe, krátké a tenké nohy, krátký ocas, srst suchá, zplstnatělá nebo příliš hedvábná.


Od 1. ledna 2000 platí nový standard FIFe. Jeho cílem není změnit stávající typ norské lesní kočky. Spíše byla přesněji formulována určitá kritéria a výslovně je zdůrazňována tělesná konstrukce a kvalita srsti těchto koček. Cílem dnešního chovu je uchovat charakteristické rysy a milou povahy Norsk Skaukatt.

Chovatelské organizace, které plemeno uznávají: FIFe, GCCF, CFA, TICA

Bodová škála FIFE při hodnocení norské lesní kočky:Body (celkem 100)
Hlava: celkový tvar, nos, profil, brada, čelisti a chrup20
Tělo: stavba, velikost, kostra, délka a výška končetin25
Oči: tvar5
Uši: tvar10
Srst: kvalita, textura, délka25
Ocas: délka, tvar10
Kondice5